WZROK

Budowa narządu wzroku


Zewnętrzną warstwę gałki ocznej stanowi twardówka czyli błona włóknista nieprzezroczysta. Z przodu przechodzi w przezroczystą rogówkę. Warstwa środkowa to naczyniowa, która odżywia oko. Od przodu przechodzi w ciało rzęskowe, następnie w tęczówkę nadającą barwę oku. W niej znajduję się otwór źrenicy przepuszczający wiązkę promieni świetlnych. Warstwę wewnętrzną tworzy siatkówka. 
Na siatkówce znajdują się komórki światłoczułe: pręciki, które odpowiadają za widzenie czarno-białe oraz czopki, które umożliwiają widzenie kolorów. Trzy rodzaje czopków umożliwiają widzenie barw w zależności od zakresu światła widzialnego (czerwonego, zielonego, niebieskiego). Pobudzenie wszystkich czopków umożliwia widzenie bieli. 
Plamka żółta występuje na siatkówce. Jest to strefa najostrzejszego widzenia, skupisko czopków. Plamka ślepa pozbawiona jest komórek światłoczułych.
Oko zbudowane jest z ciała szklistego i cieczy wodnistej.

Budowa gałki ocznej


Narządy dodatkowe to powieki, a pod nimi spojówka, gruczoły łzowe, brwi i rzęsy.




Mechanizm widzenia


Fala świetlna -> rogówka -> komora przednia oka -> źrenica -> soczewka -> ciało szkliste -> załamanie obrazu -> skupienie promieni świetlnych na siatkówce


Chemizm widzenia


                                  Opsyna (cz. białkowa) –>
ŚWIATŁO –> rodopsyna                
                                   Retinen (cz. niebiałkowa) –>


 –> impuls nerwowy –> nerw wzrokowy –>  mózgowie (ośrodek wzroku w płacie potyliczny kresomózgowia)
                                                    


Akomodacja oka


Akomodacja oka to przystosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Związana jest ze zmianą kształtu soczewki.



Punkt dali wzrokowej to najbliższy punkt, powyżej którego soczewka nie ulega akomodacji. 
Punkt bliży wzrokowej znajduje się w najmniejszej odległości, najbliższy punkt w jakim oko jest w stanie odebrać wyraźny obraz dzięki akomodacji soczewki.
Przed punktem bliży wzrokowej obraz jest nieostry. Oko akomoduje, jeżeli obraz znajduje się przed punktem dali wzrokowej. Soczewka staje się coraz bardziej kulista dzięki skurczom mięśni ciałka rzęskowego. Oko nie akomoduje, kiedy obraz znajduje się za punktem dali wzrokowej. Brak akomodacji związany jest ze stanem spoczynku oka i rozkurczem mięśni ciałka rzęskowego.

Obraz, który widzimy jest rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony.


Wady i choroby wzroku:


  • krótkowzroczność (złe widzenie przedmiotów w dalekiej odległości, obraz powstaje przed siatkówką, do korekty używa się soczewek rozpraszających)

  • dalekowzroczność (złe widzenie przedmiotów w małej odległości, obraz powstaje za siatkówką, do korekty używa się soczewek skupiających)

  • astygmatyzm (spowodowana np krzywizną rogówki, widziany obraz jest zamazany, zniekształcony, do korekty używa się soczewek cylindrycznych/torycznych)

  • zaćma (katarakta, zmętnienie soczewki oka)

  • jaskra 

  • kurza ślepota


Wszyscy dostrzegamy złudzenia optyczne, które nie są wynikiem wad wzroku.


Photo Flipbook Slideshow Maker

Glitterfy.com - Photo Flipbooks